Yoğurt Nasıl Mayalanır?

YOĞURT NASIL MAYALANIR?

  Bu yazımızda sizlere yoğurt nedir, yoğurt yapımında nasıl bir süt seçmeliyiz, yoğurt nasıl mayalanır ve katı yoğurt kıvamı nasıl tutturulur sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Yoğurt Nedir?

Yoğurt; besin değeri çok yüksek olan laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilmiş olan canlı laktik asit bakterileri içinde bulunduran bir süt ürünü olarak karşımıza çıkar. Yoğurt, lactobacillus bulgaricus adı verilen bakteri türünden ortaya çıkmıştır.

yogurt nedir

Yoğurt Yapımında Nasıl Bir Süt Seçmeliyiz?

Tabi ki yoğurt mayalamanın olmazsa olmazı yani ana malzemesi süttür diyebiliriz. Bu önemli konu hakkında yıllardır tartışılan bir soru vardır. Oda şudur: “Yoğurt yaparken pastörize süt mü yoksa çiğ süt mü kullanılması daha doğrudur? Konumuz yoğurt yapımı olduğu için tabi ki bu sorunun kesin cevabını çiğ süt olarak verebiliriz. Yoğurdun tutması için, sütün faydalarından yararlanabilmek için kesinlikle yoğurt yaparken çiğ süt kullanmak en doğru tercih olacaktır. Bir de diğer bir önemli noktaysa; sütü güvendiğiniz yerlerden yani tazelik ve hijyen konusunu göz önüne alarak alınız.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurdun mayalanması için gereken malzemeler:

-Tercih ettiğiniz kişi sayısına göre; kaliteli, taze ve temiz çiğ süt.
-Mayalık yoğurt

Yoğurdun mayalanması:

-Sütü kaynatarak ılımaya bırakmalısınız.
-Ilıyan sütün ısısına bakarak ne çok sıcak ne de soğuk yapmayın. Yani parmağınızı süte değdirdiğinizde parmağınız yanmıyorsa ayarında diyebiliriz.
-Küçük bir kâse de yoğurdu 2-3 kaşık ılık süt ile iyice ezmelisiniz.
-Sütü sarmanız gereken sargı bezlerini yayın. Bu sıcak tutacak battaniye de olabilir.
-Sütü ateşten alarak mayasını yavaşça koyup homejen şekilde dağılmasını sağlayarak ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Ve kıpırdatmadan iyice sardıktan sonra 5-6 saat beklettikten sonra buzdolabında dinlendirmeniz gerekir.

Katı Yoğurt Kıvamı Nasıl Tutturulur?

Evde, yoğurt mayalandığında çoğu kişinin şikâyet ettiği konuların başında kesinlikle yoğurdun sulu olması gelir. Eğer yoğurduğunuzu mayalayacağınız maya sulu kıvamdaysa kesinlikle yoğurdunuzda öyle olur ve dilediğiniz gibi tutmaz. Bundan dolayı yoğurdunuzu daha yoğun ve sert kıvamlı yoğurt mayalarıyla mayalamanızı öneririz. Göreceksiniz ki istediğiniz katı kıvamda bir yoğurt ortaya çıkacaktır.

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz : Chia Tohumu Nedir?

Görsel Kaynağımız : Unsplash

3 thoughts on “Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Bir Cevap Yazın