Daha İyi Yazı Yazabilmek İçin 9 Önemli İpucu

Daha İyi Yazmak İçin 9 Önemli İpucu

Yazınızı daha kaliteli hale getirebilecek oldukça basit kurallar vardır. İşte daha iyi yazı yazabilmek için 9 ipucu:

Yazınızı daha kaliteli hale getirebilmek

1. Çok Okuyun

Klişe gelebilir, ancak bu en kusursuz ipucudur. Çok okuyanlar iyi bir kelime hazinesine sahiptir ve dilbilgisi kurallarını duyarak değil; görerek öğrenirler. Mizah dergilerinden teknik kitaplara, romanlara ve edebiyat klasiklerine kadar çeşitli metinleri okuyun. Değişen üsluplar da edebi bilgiyi artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, çok okuyanlar her gün yeni şeyler öğrenir ve iyi bir metin yazmak için bilgilendirici ve zengin içerikli yazılarla okuyucuyu bilgilendirebilir.

daha iyi yazmak için işte o 9 önemli ipucu

2. Sevdiğiniz ve İlgilendiğiniz Konularda Yazı Yazın

Yazma alıştırmasının çok eğlenceli ve hafif olan yolu, sevdiğiniz şeyleri yazıya dökmektir. Günlük yaşamınız, favori müzikleriniz, dizileriniz vb. pek çok konuda ilgi duyduğunuz konuda yazmaya çalışın. Yazdığınız yazınızı ödün vermeden saklayın ve hatta yayınlayın. Yazma eylemi diğer tüm aktiviteler gibi zamanla gelişir. Eğer bu konuda kendinizi yapıcı eleştiriler almaya açık tutarsanız çok daha iyi bir yazı yeteneği oluşturabilirsiniz.

makale nasıl yazılır

3. İnternete Yazarken ve Mesajlaşırken Türkçe'yi Doğru Kullanın

İnternette dile olan bağlılığın hemen hemen hiç ciddiye alınmadığını biliyoruz. Çoğu zaman kısaltılmış kelimeler ya da yanlış bir şekilde yazmaya alışırız. Her durumda doğru yazmak, dil yeteneğimizi doğal kılar, şüphelerimizi azaltır ve yazmayı keyifli ve basit hale getirerek bu konuda kendimize güven duymamızı da beraberinde getirir.

makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler

4. Blog Ve/Veya Günlük Oluşturun

3. ipucunda belirttiğimiz gibi, sevdiğiniz şeyler hakkında yazmak, bu etkinliği kolaylaştırır. Bir blog oluşturabilir, diğer insanlar için sevdiğiniz şeyler hakkında yazışarak veya sadece bir günlük yazarak günlük yaşamınızdan, ne yaptığınızdan, ne yapmak istediğinizden bahsedebilirsiniz. unlar yazma becerilerinizi kullanmanın tavizsiz ve eğlenceli yollarıdır.

makale nedir nasıl yazılır

5. Anlaşılması Zor ve Süslü Cümlelerden Kaçının

İyi bir metin basit olandır. Kulağa güzel geldiği kabul edilen ve anlamı pek bilinmeyen kelimeler metninize değer katmadığı gibi sıradan bir okuyucunun anlamasını zorlaştırır. Önemli olan geniş bir kelime dağarcığına sahip olmak, tekrarlardan kaçınmak için aynı anlamı taşıyan birkaç kelimeyi bilmektir. Aksi halde yazılan metinler kendini tüketir. Ancak, günlük olarak kullanılan ve metninizin sahip olduğu tüm içeriği netleştirmesini sağlayan kelimeler son derece ilgi çekicidir.

makale ne için yazılır

6. Yazdığınız Metinleri Yüksek Sesle Okuyun

Bazen metinler, tekrarlanan kelimeler veya kakofoniler, istenmeyen tekerlemeler içerebilir. Yüksek sesle okuyarak tüm bu olası hataları duyabilir ve düzeltebilirsiniz. Buna ek olarak, metni okurken, bazı noktalarını iyileştirebileceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz ve vurgulamayı düzeltmeyi çok daha basit hale getirebilirsiniz.

Yazınızı daha kaliteli hale getirebilmek

7. Noktalama İşaretleri ve Vurgulamalar İle İlgili Araştırma Yapın

İyi bir metin akıcı oldukça kendisini okutabilir. Bunun için doğru yerlerde doğru noktalama işaretleri kullanmak çok önemlidir. Virgül ve noktaların nasıl kullanılacağını öğrenmek metninizin kalitesini artırmada çok yardımcı olur. Vurgulama da büyük önem taşımaktadır. Dilimizdeki birçok kelimenin aksanlı ve aksansız farklı anlamları vardır. Bu nedenle bu ayrıntılara daha fazla dikkat etmek gerekir.

daha iyi yazmak için işte o 9 önemli ipucu

8. Çok Sayıda ve Uzun Örneklerden Kaçının

Yazılarınızı farklı örneklerle doldurmak okumayı yorucu hale getirir ve bilginiz hakkında şüphelere neden olur. Sadece gerektiğinde ve kısa sürede okunacak örnekler kullanın. Metninizi akıcı ve hoş tutun.

9. Yabancı İfadeler Kullanmaktan Kaçının

Bu durum küreselleşmenin yoğun olarak yaşandığı zamanımızda önemli bir sorundur. Gündelik hayatımızda başta İngilizce olmak üzere diğer dillerden kelimeler benimseriz. Ancak bu, metni kafa karıştırıcı hale getirir ve bazı okuyucuları yazıdan kopartabilir. Yabancı ifadelere eşdeğer Türkçe bir kelime veya ifade arayın. Yabancı ifadeleri yalnızca seçenek olmadığında kullanın.

Şu yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz : Makale Yazımında Dikkat Edilecek Ödemli Noktalar

GÖRSEL KAYNAĞIMIZ: Pixabay – Pexels

 

Bir Cevap Yazın