Ünlü Türk tasarımcı Murat Pak’ın, bir pikselin görüntüsünün yer aldığı NFT sanat eseri Londra’daki açık artırmada rekor fiyata, 1,36 milyon dolara satıldı. Gelişen yeni medya ve teknoloji hayatın her alanında etkili olmuşken, sanatın üretim ve dağıtım şeklini de değiştirmekte.

Non-Fungible Token (NFT-değiştirilemez para) ile satılan sanat eserleri ise gün geçtikçe rekor kırmaya, insanları şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Beeple bir sanatçının .jpg resim formantındaki dijital kolajı 69,4 milyon dolara satılarak dünyada büyük bir yankı uyandırmış bulunmaktaydı. Bununla birlikte, kripto sanat pazarı hızla büyümeye devam etmekte. İş adamı Marc Cuban’dan, Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’e birçok isim alana el atmıştı.

murat pak 1piksel

Ünlü Türk Tasarımcı Murat Pak’ın Eserleri Büyük İlgi Gördü

Dijital sanat platformu Nifty Gateway‘in katkılarıyla Britanya’daki Sotheby’s müzayede evinde, sanal ortamda düzenlenen açık artırma üç gün kadar sürdü. Pak’ın eserlerinin yer aldığı müzayedede, 1,36 milyon dolara satılan “Piksel” adlı sanat eseri tek bir pikselin görüntüsünden oluşuyor. Bu eser için başlatılan açık artırmanın süresi yaklaşık 90 dakika sürdü.

Müzayedede Murat Pak’ın NFT sanat eserlerinin satışından toplamda 16,8 milyon dolar elde edildi.

murat pak eser1

Açık artırmada ayrıca 4 adet özel NFT eseri de yer almıştı. Bu eserleri satın almak isteyen kişilere özel birkaç kural belirlendi. Bunlar arasında Murat Pak tarafından tasarlanan bir esere ikinci el piyasasında en yüksek parayı ödemek ve sosyal medya üzerinden #PakWasHere hashtag’iyle yapılan paylaşımlarla en fazla etkileşime ulaşmak gibi kurallar da yer almıştı.

Moore, açık arttırma sonrasında; “Kripto para yatırımcılarının, geleneksel koleksiyonculardan çok daha farklı bir zevki ve estetik anlayışı var.” dedi.

Tüm bunları gören Editör İhsan Özdemir’in tepkisi ise; ” Woow, wat da fak ar yu duink?” oldu.