Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Çekişme

Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Çekişme

Türkiye ve Yunanistan arasındaki çekişme, ezelden beri süren ve her daim Türklerin kazandığı bir satranç oyununa benzer. Bu, Mustafa Kemal Atatürk onları suya döktüğünde de öyleydi, şimdi de öyle olacaktır. Yunanistan, gerek yüz ölçümü gerekse askeri başarı anlamında Türkiye’den tamamen güçsüz bir devlet gibi görünse de, Avrupa tarafından desteklenerek bize karşı kışkırtılıyor olması, bozuk düzenleri ve batık ekonomileri ile hala bize kafa tutabilecek cesaret bulmalarına olanak tanımaktadır.

oruc reis

Bu iki devlet arasında süren rekabet, önceleri düşük seviyelerde ‘’baklava bizim’’ gibi asılsız iddialar ile başlasa da, 2020 yılında meydana gelen iki büyük gelişme ortalığı tekrar kızıştırmış ve buzların tekrardan donma noktasına gelmesine neden olmuştur. İlk olarak ülkemizden Türkiye ve Yunanistan arasındaki çekişme sonucu Avrupa’ya açılmak isteyen göçmenleri sınırda tutan ve onlara çeşitli gaz bombaları ve eşyalarını soyma eylemleri ile adeta işkence gösteren Yunan askerleri, insanlıktan ne kadar uzak ve aciz bir durumda olduklarını göstermiştir. İkinci olarak ise denizlerde sürmekte olan doğalgaz çalışmaları NATVEX kapsamında olmasına rağmen Yunan askeri deniz kuvvetleri tarafından taciz ateşlerinde bulunması oldu. Gerilimin bu denli yükselmesinde Yunan dışişleri bakanının küstah tavırları da eklendiğinde son derece yüksek bir ateş hattına sürüklenmesine neden oldu.

yunanistan

Türkiye ve Yunanistan Ne Durumda?

Drahmin par birimi ile birlikte büyük bir çöküş sürecine giren Yunanistan, Avrupa Birliği’nin kolları arasına girmesi ve para birimi olarak da Euro kullanmaya başlaması sonucu 2015 yılı ile birlikte Avrupa Birliği devletleri arasında en büyük ekonomiler listesinde 15. Sırada kendine yer bulmuştur. Ülkenin önemli gelir kaynaklarından olan turizm, salgın döneminde etkisini kaybetmiş ve ülkede hali hazırda devam etmekte olan ekonomik daralmayı da tetiklemiştir. Avrupa Birliği’nin üvey evladı olarak bilinen Yunanistan içinse diğer devletler, yardım eli uzatmak yerine Türkiye’ye karşı kışkırtarak bir savaş ortamı hazırlamayı tercih etmektedir. Zaten değersiz olarak bakılan Yunanistan için, Türkiye kozunun öne atılması, sömürgeci ruhun tekrar ateşlenerek Türkiye’yi ayrıştırmak, Yunanistan ile oyalanırken ülkeyi kendi aralarında pay etme düşüncesine yön vermeye başlamak istenmektedir

yunanistan 2

Türkiye ve Yunanistan arasındaki çekişme sonucu savaş çıkması mümkün mü?

II. Dünya Savaşı sonrası uzun vadeli bir barış sağlanan dünyamızda, ülkelerin var olan kaynakları hızla tüketmesi ve kalabalıklaşan insan nüfusu sonucu bir III. Dünya Savaşı ortamı hazırlanmak istenmektedir. Türkiye Yunanistan son dakika haberi veren ve bu süreçte daha önce de Türkiye’yi maşa olarak kullanmak isteyen devletler, savaşın ortaya çıkmasında yine Türkiye topraklarını hedef almış, Uzak Doğu’da başlayan iç savaşların ülkemize sıçramasına ve zarar vermesine sebep olmuştur. Bu süreçte ülke içinde yer alan terör saldırılarına karşı da her türlü savunmayı yapan Türkiye, sınırda gerçekleşen saldırılara karşı da gerekli misillemeleri yapmıştır. Büyük devletlerin son hedefi ise Türkiye ve Yunanistan hattında gerçekleşen olaylara tuz basarak daha da büyümesini sağlamak, ülkeleri birbirine düşürerek olaydan pay kazanmak istemişlerdir. Bu noktada ortak denizlerde gerçekleşen karşılıklı taciz ateşlerine müdahil olmak istemiş, Yunan donanmalarına destek olarak olası bir savaşta hangi tarafta duracaklarını işaret etmişlerdir.

Düzenleyen: İhsan ÖZDEMİR
Çizim: İrongraphic
Görsel stoklarımıza erişimek ve çizim yaptırmak için iletişime geçebilirsiniz: BİZE ULAŞIN


kadin cinayetleri2

Bilga Serisi

Kurban Değil Kadın


bilgigates
1

‘Türkiye’de kadın olmak’ diye bir serzeniş vardır.


bolum 7 sigara

Bilga Serisi Kişisel Gelişim

Sigarayı bırakmak


bilgigates
0

Sigarayı bırakmak


bolum 6

Bilga Serisi

Corona Virüs Sonrasında Hayat


bilgigates
1

Corona Virüs Sonrasında Hayatınız

2 thoughts on “Türkiye ve Yunanistan Arasındaki Çekişme

Bir Cevap Yazın