Sigarayı bırakmak - BILGA : Bölüm 7

Sahi Bu Sigarayı Neden Bırakamıyoruz?

Sigarayı bırakmak günümüzde pek çok insanın hayali olmaktadır. Yalnız başarısız denemeler, sonrasında yaşanılacak stres ve bıraktıktan sonra alınacak kilolar birçok insanın bırakmamak için saydıkları bahaneler arasında yer almaktadır. Peki durum gerçekten böyle mi, sigarayı bırakamamanın asıl nedeni bu mu ya da herkesin anlattığı gibi sigarayı bıraktıktan sonra büyük sıkıntılar çekilir mi? Bu içeriğimizde sizin için tüm bu sorulara cevap vereceğiz.

4.1

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ama Bırakamıyorum Ne Yapmalıyım?

Öncelikle böyle radikal bir karar aldığınız ve hayat kalitenizi yükseltmek için girdiğiniz bu çabadan dolayı sizi tebrik etmemiz gerekiyor. Birçok kişi bıraktıktan sonra sıkıntı yaşayacağını düşünüp bu kararından vazgeçmektedir. Ama durum sanıldığı gibi değildir. Tam aksine sigara iki kere bırakmış birisi olarak söylemeliyim ki bırakma ve sonrası oldukça kolay bir süreçtir. Zorlanacağınız ve insanların genellikle sıkıntı yaşayacağınızı söylediği süreç ilk gün gerçekleşmektedir. O da gün içerisinde maksimum 5 defa gelen sigara içme isteğinde gerçekleşir. Emin olun bu istekleri de bastırmak çok kolaydır (Dikkatinizi başka bir noktaya çekerek kolaylıkla atlatabilirsiniz.). Peki o zaman konumuza gelelim, siz de “sigarayı bırakmak istiyorum ne yapabilirim” diye soruyorsanız yazıyı okumaya devam edin, ihtiyaç duyacağınız her şey orada 🙂

bolum7.1

Kararlılık

Sigarayı bırakma sürecinde en önemli etken kararlılık olmaktadır. Bu yüzden alacağınız karar ve ona sadık kalmanız oldukça önemlidir. “ Ya ben bir bırakayım sonrasında ayda bir iki tane içerim” gibi bir hisse kapılmak emin olun tekrardan başlamanız da neden olacaktır. Burada tecrübe konuşuyor:) O zaman şunu anlıyoruz ki bırakma evresine ihtiyacınız olacak ilk şey kararlılıktır.

bolum 6.1

Tarih Belirleyin

Sizin de canınıza tak ettiyse ve “artık sigarayı bırakmak istiyorum” gibi söylemlere başladıysanız o zaman kendinize bir tarih belirlemeniz gerekmektedir. Bu tarih ise en geç bir hafta olmalıdır. Sigarayı bırakma kararından sonra belirleyeceğiniz tarihle beyninizi ona hazırlamış olursunuz. Yavaş yavaş bilinçaltınıza işleyip bir nevi ona “bak kardeş ben şu gün sigarayı bırakacağım” demiş olursunuz. Böylelikle o da her zamanki gibi size itaat eder ve bu isteğinizi yerine getirir. Bunun yanında belirlediğiniz tarihi bir not defterine yazıp bunu başucunuza koyar ve her gün 2 defa görürseniz bu tarih beyninize işlenmiş olacaktır.

bolum 5.1

Bırakma Aşaması

Tarih belirledikten sonra ise yapmanız gereken şey sigara ile vedalaşmak değildir! Tam aksine ondan tiksinmektir. Bunun için alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp sigaradan keyif almamanız gerekir. Her yemekten sonra sigara içiyorsanız belirlediğiniz bırakma tarihine kadar bunu yapmamanız gerekir. Yapılabilecek şeyler arasında kahve ve çayla içmemek, yolda yürürken sigara yakmamak veya otobüs beklerken vakit geçsin diye elinizi pakete uzatmamak bulunur. Bunun yanında sigarayı içine çekmemek, her içtikten sonra elini koklamak ve yatmadan önce sigara içmek ondan tiksinmeniz için güzel nedenler arasında yer alır. Unutmayın bu bir veda değil sağlıklı bir hayata yönelmek için atılan adımdır.

bolum 4.11

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Gelelim insanların en çok bahane ettiği ve korktuğu şeylere. “Sigarayı bırakmak istiyorum ama kilo almaktan korkuyorum”, “sigara olmazsa kahvenin yanına ne içeceğim?” veya “ yemekten sonra hazımsızlık çekeceğim” gibi şeyler bırakmamak için sıkça bahane edilir. Peki bunlar gerçek midir? Size dürüst davranalım. Sigarayı bıraktıktan sonra iştahınız açılacaktır, ama sanılanın aksine bir anda 20 veya 30 kilo almanız mümkün değildir. Doğru diyet ve biraz da irade ile bu süreci kolay bir şekilde atlatıp kilo alma sorunu yaşamazsınız. Ayrıca sigarayı bıraktıktan sonra yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin gerçek tadını göreceksiniz. Bir başka deyişle onların sigara ile değil sigarasız daha iyi gittiğini anlayacaksınız. Son olarak da hazımsızlık sorunu yemeklerden sonra birkaç dakikalık yürüyüş veya az biraz hareket ile kolaylıkla atlatılır. Kısacası bırakmanın size sağlayacağı faydalar zırt pırt zam gelen sigara fiyatlarından kurtulmanız, daha sağlıklı bir yaşam, daha temiz ve ferah bir şekilde alınabilen nefes, bitmek tükenmek bilmeyen mide kramplarına kurtulmanız ve daha kolay bir şekilde uyuyabilmeniz olur. Bu yüzden hemen kendinizde en geç 1 haftalık bir tarih belirleyin ve belirlediğiniz tarihte sigarayı bırakın. Bıraktıktan sonra bize de teşekkür etmeyi unutmayın. 🙂

Yazar: Mehmet Burak A.
Çizim: adEm & josephn
Düzenleyen: irongraphic

Bir önceki bölüm için tıklayın: Corona Virüs Sonrasında Hayat – BILGA: Bölüm 6

İlk bölüm için tıklayın: who is bilga – BILGA: Bölüm 1

bolum 6
Önceki bölümü okumak için tıklayın
Corona Virüs Sonrasında Hayat - BILGA: Bölüm 6
bolum1 kapak
İlk bölümü okumak için tıklayın
who is bilga - BILGA: Bölüm 1