Kim bu Varoluş Tiyatrosu?

Varoluş Tiyatrosu, birbirleri için yapabilecek bir şeyleri muhakkak bulunan insanların, tiyatroyu bir araç olarak görüp birbirlerini desteklemek amacıyla kurulan bir oluşum olarak nitelendiriliyor. Varoluş Tiyatrosu 2016 yılında ekibin yönetmeni Murat Karslı tarafından Kayseri’de kurulmuş.

varolus tiyatrosu

Kimi lise öğrencisi, kimi ise kuyumcuda çalışıyor. Kimi inşaat mühendisi kimi ise sigortacı. Ancak onları bir araya toplayan ortak bir amaçları var. Onları diğer tiyarto topluluklarından ayıran şey ise hiçbir kuruluşa bağlı olmadan kendi çabalarıyla toplanarak bu sanatı icra etmeleri. Üstelik bu işi aşkla yapıyorlar. Merak konusu olan şey ise birbirinden tamamen bağımsız olan bu insanlar nasıl bir araya geldi?

Varoluş Tiyatrosu Nasıl Oluştu?

İşte bu sorunun yanıtını ise Varoluş Tiyatrosu yönetmeni Murat Karslı verdi: “2016 yılında özel bir şirkette inşaat mühendisliği yapıyordum. İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün deprem müsademedisi ihalesini aldık. orada şantiye şefliği olarak çalıştım. O sırada İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile bir samimiyet kurduk. Üniversite yıllarında tiyatro geçmişim zaten vardı, 5 yıl kadar Erciyes Üniversitesi bünyesinde tiyatro yapmıştık. Mesleğe başlayınca tiyatroyu bırakmıştım lakin sahne tozu böyle bir şey herhalde, gördüğün zaman yeniden istiyorsun. Böyle bir oluşum olabilir mi diye düşündüm kendi kendime. Etrafımda hadi bu işi yapalım diyebileceğim kimse de yoktu. Bir ekip kurmaya karar verdim, birkaç arkadaşa ulaştım. Sonrasında ilk oyunumuzu(Arapsaçı) oynadık. Sonradan aramıza katılan arkadaşlar da oldu. Ama amacımız tiyatro yapmaktan ziyade bir aile olabilmekti. Birbirleri için muhakkak yapabilecek bir şeyleri olan bir grup insan oluşturabilmekti. Tiyatroyu birbirimize bağlanmak için bir araç olarak gördük aslında.

varolus tiyatrosu

Bir Sonraki Oyun Ne Zaman?

Korona münasebetiyle aylarca sahneden uzak kalan Varoluş Tiyatrosu, bir sonraki oyununu (Dolu Düşün Boş Konuş) 29 Aralık 2021 çarşamba günü Kadir Has Gösteri ve Sanat Merkezi’nde (Kayseri’de) oynayacak. Uzun bir bekleyişin ardından tiyatro severler biletlerin çoğunu şimdiden tüketti bile.