Makale nedir? Makale Nasıl Yazılır?

Makale nasıl yazılır?

Makale nasıl yazılır? Sorusunu cevaplamadan önce makale hakkında genel bilgilere bakalım… Makale denilince tabi ki ilk olarak akla gelen önemli husus; yazı dünyasının temel yapı taşlarını oluşturmasıdır. Makaleler; hemen hemen her konuda yazılabilen, sade bir anlatımdan oluşan, doğru ve kesin ayrıca tarafsız bilgi vermeyi gerektiren yazılardır. Bir makalenin değer kazanması özgün ve tarafsız olmasına bağlıdır. Aslında makaleler bizim için önemlidir. Aradığımız bir konu hakkında araştırmalar yapıp doğru bir bilgiye ulaşmak tabi ki hepimizin hakkıdır. Bu yazımızda sizler; makale nedir, nasıl yazılmalıdır ve makale hakkında genel bilgiler bulacaksınız.

makale nedir nasıl yazılır
Makale nedir?

Herhangi bir konu hakkında; bir gerçeği açıklamak, görüşü ve düşünceyi savunmak, kanıtlamak, desteklemek amacıyla yazılan yazıları “makale” olarak adlandırıyoruz. Makale; sanat, bilim, fen, kültür, sağlık, siyaset, çevre, ekonomi, sosyal ve toplumsal vb. tüm konular hakkında bilgi veren açıklayıcı yazılar olarak karşımıza çıkar. Makale nedir sorusunun bir diğer cevabı da genel olarak şudur halk tarafından bilineni de; gazete ve dergilere yazılan yazılardır. Makaleler de; alanında uzman kişiler tarafından yazılır, yazıda nesnel bir anlatım kullanılır.

makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler
Makale Yazımında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar:

-Yazmayı planladığınız konuyu çok iyi düşünün öyle karar verin. Detaylı bir araştırma yaptıktan sonra yazılacak konuyu seçin.
-Makale yazım aşamasına geçmeden önce kendiniz düşünerek kafanızda bir plan oluşturun. Yani; neyi ne zaman yazmanız gerektiği, hangi kaynakları okumanız gerektiği vs. konulara öncelik verin.
-Anlatım bozukluğu ve cümle tekrarından kesinlikle uzak durun.
-Yazıda çelişkiden uzak durun.
-Kaynağın güvenilir oluşuna dikkat edin.
-Kişisel görüş değil de kanıtlanan bilimsel verilere göre tezinizi savunun.
-Yalın bir dil kullanarak, “ben” dilinden kesinlikle uzak durun.

makale nasıl yazılır
Makale Nasıl Yazılır?

İşte en can alıcı sorulardan bir tanesini; “makale nasıl yazılır” cevaplamaya çalışacağız. Kesinlikle şu önemli nokta bilinmelidir: Makale yazımı öyle kolay birkaç saatlik iş değildir. Bazen saatlerinizi ve günlerinizi alabilir. Bundan dolayı sabretmeniz gerekir. Makale üç bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme ve sonuçtur. Giriş bölümü çok uzun tutulması gerekir. Üzerinde duracağınız konuya dair birkaç cümleye yer verilerek, makalede hangi konunun işlendiği ve bu durumun hangi yönde gelişmesi gerektiğine değinilir. İkinci bölüm olan gelişme bölümündeyse; işlenen konuya ilişkin bilgiler kanıtlanır, görüşler ve örnekler anlatılır. En son bölüm olan sonuç kısmındaysa; anlatılan ya da savunulan tez bir sonuca bağlanır. Bu kısım kesin hükme bağlanır. Aksi halde makaleniz geçerli olmaz.

makale nedir
Kaynaklarımız:

Blog Yazarımız Ayşin Demirer’e teşekkür ederiz. İstanbul İşletme Enstitüsü sitesinden çeşitli eğitmenler arayıcılığıyla ücretsiz ve online eğitim alabilirsiniz. Bu konuda Orta seviye, dünyanın en anlayışlı yazarlarının, düşünürlerinin ve hikaye anlatıcılarının beynine dokunarak sizin için en önemli konuları ele alan medium sitesinden incelemeler yapabilirsiniz. Telif hakkı bulunmayan, ücretsiz ve kaliteli görsel paylaşmanız için size stok görsel hizmeti veren siteler; Pixabay,PexelsUnsplash, stocksnap ,rgbstock sitelerine üye olup ücretsiz bir şekilde görsel hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Makale yazımında SEO da önemli bir etkendir. Eğer bu konu hakkında bir fikriniz yoksa ve yazdığınız makalelerde Google sıralamalarında üst sıralara yerleşmek istiyorsanız makalemizi inceleyip detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz :SEO nedir? 

Eğer bu işte iyiyim diyorsanız Kişisel veya Kurumsal tanıtım yazınızı kopyalanmamış (özgün) bir şekilde yazarak gönderin, paylaşalım. Marka değeriniz yükselsin, geleceğe emin adımlarla ilerleyin. Teknolojieğlencemodaseyehatyemeksağlıkspor vb. konularda içerik üretebilecek yazar ve editör arıyoruz. Konu sınırlamıyoruz. ilgi alanınız hangi yöndeyse o konularda yazabilirsiniz. İletişim için; Bize Ulaşın

One thought on “Makale nedir? Makale Nasıl Yazılır?

  • 01/04/2020 tarihinde, saat 11:41
    Permalink

    “Aslında kalemimle düşünüyorum ben; çünkü kafam elimin ne yazacağını çoğunlukla hiç bilmiyor.”

    Mükemmel bir söz, harika içerik böyle devam dostum.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın