Kurban Değil Kadın

Kurban Değil Kadın

Kadına şiddet

‘Türkiye’de kadın olmak’ diye bir serzeniş vardır. Ancak maalesef bu serzeniş tüm dünya ülkeleri için geçerlidir. Dünya üzerinde karısına, kızına, kız arkadaşına yada sevgilisine veyahut hiçbir bağı olmayan her hangi bir kadına şiddet uygulanmayan tek bir ülke dahi yoktur. Türkiye’de ise 2010 senesinden bu yana cinayete kurban giden kadın sayısı dört haneli rakamları buldu bile; 1964.

2

Kadına şiddete hayır!

Bir kadının öldürüldüğünü ya da bir kadına şiddet uygulandığını son birkaç senedir çok sık duyuyoruz. Sanki daha önce hiç yaşanmamıştı bu vahşilik de bize denk gelmiş gibi. Duyuyoruz çünkü sosyal medya var. Aslında çoğunu duyamıyoruz çünkü bir o kadar da sosyal medyaya duyurulamayanlar var. Sesini duymadığımız daha niceleri var biz sadece 1964 kadını biliyoruz. Körler sağırlar birbirlerini ağırlarcasına sosyal medya üzerinden kadına şiddete hayır sloganları atıyoruz.

1

Artan kadın cinayetleri

Akıl yoksunlarının, kör cahillerin, sosyopatların ve canilerin arasında bir mücadele veriliyor. Yani kadın cinayetleri arttı mı diye sorulacak olursa hayır sadece biz artık duyabiliyoruz cevabı verilebilir. Boşanmak isteyen kadınlar ya da erkeğin barışma talebini geri çeviren kadınlar, cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar, tecavüze uğrayan kadınlar, çocuklarının velayetini üstlenmek isteyen kadınlar, taciz edilen kadınlar, namus meselesinin ana karakteri yapılan kadınlar ve daha birçok kadın bunun gibi bahaneler için öldürülüyor.

yazi arasi gorsel

Failini destekleyen güruhu daha saymıyoruz bile. Oh iyi ki yapmışlar, o gece orada ne işi varmışlar gibi cümleler ile halen çalkalanıyoruz. Sadece Ağustos 2020 tarihinde bilinen kadın cinayeti sayısı 27. Bunlardan 16’sının neden öldürüldüğü dahi saptanamamış. Dördünün maddi nedenlerden ötürü canlarına kıyılmış. Yedisi kocalarından boşanmak istemiş ama anlaşılıyor ki kocaları istememiş. Bir kısmı ise kendi hayatlarına dair kararlar almak istedikleri ve ayaklarının üzerinde durma cesareti gösterdikleri için öldürüldü. Bir tartışmadan ya da şiddet içeren bir kavgadan olaylar patlak verebiliyor. Bir insanın canına kast etme düşüncesine kadar gidebiliyor. Bilinmeyen bir sona doğru böylece devam edip gidiyor. Ne zaman kadın cinayeti haberi göremeyeceğiz merak ediyoruz.

bolum 6.2

Aklı selim, vicdanlı, insaflı ve ahlaklı insanlar neredeler, bilmiyoruz. İyi insanların sayılarının azaldığı görüşü artıyor ve kadın cinayetleri de kadına yönelik şiddet de aldı başını gidiyor. Erkek şiddeti de kadınların kadınlara uyguladığı baskı da bitmeli. Bir dur demek hem toplum için hem de herkesin kendi için artık her zamankinden çok daha mühim.

Yazar: Sultan A.
Çizim: josephn & adEm
Düzenleyen: İhsan ÖZDEMİR

Önceki bölümlere erişmek için tıklayın: BILGA Serisi

Stok görsellerimizin kullanım hakkı saklıdır. Kullanım detayları ve işbirliği için: BİZE ULAŞIN

3 thoughts on “Kurban Değil Kadın

Bir Cevap Yazın