Korona Virüsü Teknolojiye ve Hayatımıza Nasıl Yön Verdi?

KORONA VİRÜSÜ TEKNOLOJİYE VE HAYATIMIZA NASIL YÖN VERDİ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının yaşam şartlarımızı durma noktasına getirmesinden sonra teknolojiye ve hayatımıza inanılmaz derece bir yol haritası çizdi. Bu salgınla birlikte evden dışarıya çıkmayı mumla arar olduk. Hayatlarımızla birlikte hayallerimizde bambaşka bir hale büründü. Öyle ki dışarı çıkıp tuttuğumuz takımın maçına gitmeyi, sevdiğimiz sanatçının konserine gidip çılgınlar gibi eğlenmeyi sadece hayal olarak görüyoruz. Bu nedenle COVID-19 salgınının hayatımıza ne gibi yön verdiğine bir göz atalım.

coronavirüs etkisi

Virüs Hayatımıza Nasıl Yön Verdi?

l Konserlerin Evden verilmesi
l Alışverişlerin İnternet Üzerinde Yaygınlaşması
l Drone’ler ile alışveriş
l Home Office Çalışmak
l Qr ile temassız alışveriş
l Ekonomik Sorunlar
l Teknolojiye etkisi

Konserlerin Evden Verilmesi

Salgın başladığı günden beri milyonlarca insan evinden dışarı çıkamaz hale geldi. Sosyal hayat bitme noktasına geldi. Çoğumuzun günlük yaşantılarını hayal ettiği bir ortama bürünmesi psikolojik anlamda herkesi fazlası ile yıprattı. Tam ümitler tükenmek üzere iken ünlü sanatçılar sosyal medya hesapları üzerinden Canlı Konser vererek adeta birer ümit ışığı oldular. Ünlü sanatçıların başında Haluk LEVENT geliyor. Sosyal medya üzerinden verdiği canlı konseri tam 700.000 insan izledi. Haluk LEVENT sadece konserleri ile de değil kurucusu ve halen başkanlığını yaptığı Ahbap Derneği ile de maddi yönden tüm Türkiye’ye çok ciddi yardımları dokundu. Yalın, Piyanist Gülsün Onay gibi birçok sanatçı sosyal medya hesaplarından konserler vererek evinde kalan milyonlarca insana büyük destek oldular.

Grip Belirtileri Nelerdir

Alışverişin İnternet Üzerinden Yaygınlaşması

İnsanların kendilerini karantinaya almasından sonra internet üzerinden alışverişte patlama yaşandı.
Ünlü ticaret siteleri geçmişte tekstil, teknoloji, elektronik satarken Korona Virüsünün yayılmasından sonra Gıda, dezenfekte, temizlik malzemeleri satmaya başladılar. Öyle ki kolonya üretimi 0 artarak inanılmaz bir yükselişe geçti. Tabi arz bu kadar yoğun olunca talepte zorlanan üretici firmalar faiş fiyatlar koyarak tüketiciyi zora soktu. Lakin devlet ceza vermesine rağmen hala birçok üründe faiş fiyatlar devam etmekte.

internetten alışveriş

Home Office Çalışmak

Korona virüsü iş hayatında bazı kesimleri evde çalışmaya yöneltti. Öyle ki birçok firma hastalığa yakalanmamak için evden çalışma imkanı sundu insanlara. Evden çalışma sistemini olumlu karşılayan da var karşılamayanda. Ama iyi yönden bakmak gerekirse çocuklarımızı işin yoğunluğundan az görmemiz nedeni ile Home Office çalışmak bit çoğumuza iyi geldi. Hem ailemizle zaman geçirebiliyor hem de işimizi yapabiliyoruz.

Drone’ler İle Alışveriş

Virüsün hayatımıza girmesi ve bulaşma yöntemlerinin en büyüğü temas olunca devreye Drone’lar girdi. Bir çok insan mahallesindeki bakkal ya da marketlere Drone’lerin üstüne istedikleri malzemeleri kağıda yazıp yapıştırarak marketlerde alışveriş yapmaya başladılar. Esnaflar tarafından ilk etapta şaşkınlıkla karşılaşsalar da gün geçtikçe onlarda bu duruma çok alıştı. Temassız ve sağlıklı olması nedeni ile hem esnaf hem de insanlar çok memnun kalmış durumda.

drove ile alışveriş

Qr İle Temassız Alışveriş

internetten qr kod

Kredi kartı hayatımızın en önemli yerine sahip olması ile birlikte bize birden fazla kolaylığı sunmakta. Öyle ki salgında hastalığa yakalanmamak için temas etmemize olana sağlamadan Gerek QR kod gerekse temassız halde alışveriş yapma olanağı sunuyor. Qr ile temassız alışveriş salgından önce de kullanılsa da salgının gelmesi ile birlikte iyice popülerliğini artırmış durumda.

Ekonomik Sorunlar

Virüs en çok da askeri ücretle geçimini sağlayan insanları etkiledi. Askeri ücrete çalışan bir insan hastalığa yakalanmamak için işini bırakmak zorunda kaldı. İşini bırakmasa hasta olacak, öyle ki Korona virüsü bizi her türlü ekonomik anlamda zora soktu. Yüzbinlerce aile geçim sıkıntısı çekmeye Ekonomik Sorunlar ile yüzleşmek zorunda kaldı. Devlet dar gelirli ailelere 1.000 TL gibi bir yardımda bulunsa da kirada oturan insanların kiralarını ödeyememesi gibi birçok sorunla yüz yüze kalmamıza neden oldu.

coronavirüs son dakika

Teknolojiye Etkisi

Birçok firma büyük teknolojilerini küçük bir virüsten korunmak için maske ve solunum cihazları üretmek zorunda bıraktı. Teknoloji üretimi durma noktasına getirdi. Drone’ler ile alışveriş yapıyor, internet üzerinden alışveriş yapıyoruz. Çok büyük teknolojilerimizin olmasına rağmen virüse karşı teknolojinin çaresiz kaldığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra Başta Ülkemiz olmak üzere dünyadaki diğer ülkelerin Solunum Cihazina İhtiyaç duyulması bütün teknoloji firmaların Solunum cihazı üretmesine neden oldu. Sosyal hayata etkisi ise Gerek sosyal medya gerekse E-Dergi, Sosyal Medya Üzerinden konserlere yön vermeye başladı. İlerleyen zamanlarda Telefondan verilen Konserler, E-Haber, E-Dergi gibi birçok değişikliği hayatımızda göreceğimizden emin olabiliriz.

GÖRSEL KAYNAĞIMIZ: PixabayPexels

One thought on “Korona Virüsü Teknolojiye ve Hayatımıza Nasıl Yön Verdi?

Bir Cevap Yazın