Korona Virüsünün Bıraktığı Etkiler

KORONA VİRÜSÜNÜN BIRAKTIĞI ETKİLER

Bilindiği gibi 2020’nin hayatımıza girmesi ile adeta cehennem yılı diye tabir edeceğimiz ve unutamayacağımız bir yıl oldu ve olmaya devam etmekte. Elazığ ve Malatya’da meydana gelen ve hepimizi derinden etkileyen deprem, Van’daki çığ felaketi, Sabiha gökçek havalimanındaki o uçak kazası, Kobe Bryant’ın bu dünyadan uçup gitmesi, Avustralya’da çıkan yangınlar hayatımızı adeta cehenneme çevirmiş durumda. Bu felaketin en büyüğü ise KORONA(COVID-19)Virüsü.

korona virüs etkileri

Korona Virüsünün Hayatımıza Kattığı Etkileri

l Ölümler
l Karantina
l Psikolojik anlamda rahatsızlıklar
l Açlık & İşsizlik
l Ekonomik Zorluklar

Ölümler

Bu büyük salgının belki de en büyük etkisi yaşlıların, büyüklerimizin birer birer hayata göz yummaları idi. İtalya’da Huzur evinde yüzlerce yaşlı insanın cesetleri günlerce kalmıştı. Öyle ki cenazelerine dahi gidilemiyor. Orta ve yaşlıları sıklıkla etkileyen bu hastalık bizi büyütüp bu günlere getiren insanların cenazelerine dahi sahip çıkamaz hale getirdi. Filipinlerde insanlar cenazelerdi sokaklara atmak zorunda kaldı. 2020 yılı ölüm yılı ya da cehennem yılı diye tabir edebiliriz.

Coronavirüs korunmak için sosyal izolasyon kuralı
Karantina

Salgının en büyük etkilerinden birtanesi karantina. Evlerimize hapsolmak zorunda kaldık. Dışarı çıkmak adeta bir hayal haline geldi. Tüm dünya adeta kapalı bir hapishaneye çevrildi. Hayat şartlarımız tamamen değişti. Ama ne olursa olsun hastalığın bitmesi için kendimizi karantina almakta fayda var.

Psikolojik anlamda Rahatsızlıklar

Korona virüsü hayatımıza girdiğinden beri psikolojik anlamda tamamen çökmüş durumdayız. Gerek sosyal anlamda faaliyetlerin olmaması, işsizlik korkusu, ekonomik sıkıntısının yanı sıra belki de en önemlisi Korona Virüsüne Yakalanma korkusu. Ailemizden birini bu hastalıktan kaybettiğimiz de cenazesine gidememe.

Açlık & İşsizlik

Öyle ki gerek dünya da gerekse ülkemizde açlık sınırında olan binlerce insan gerek hastalığa yakalanma korkusu gerekse hastalığın verdiği psikolojik etkinin altında kalarak çalışamama, işe gidememek. Ev kirası vs derken yiyecek ekmek bulamama korkusu.

Ekonomik Zorluklar
seo ne için kullanılır

Virüs bütün dünyayı etkiye almasının en büyük sorunlarından bir tanesi ise ekonomik anlamda çöküntü yaşanması. Öyle ki dünyada milyonlarca insan virüs korkusu ile işe gidemiyor. Bunun yanı sıra toplu halde bulunmamaları ve bulaşmaması için birçok işyerinin kapanması. İş olmazsa üretim olmaz, üretim yoksa maddi yönden zorluklar başlar. Öyle ki gelişmiş ülkeler dahi kredi almak zorunda kaldı. Ülkemizdeki kamu bankaları da buna önlem aldı  ve vatandaşa 6 ay geri ödeme kararı aldılar. Bu konu hakkındaki detaylı bilgi için tıklayın. Korona virüsünün teknolojiye de etkileri oldukça büyük oldu. Ne tür etkiler bıraktığı hakkındaki detaylı bilgiye erişmek için tıklayın.

Görsel için kaynaklarımız: Pixabay – Pexels Teşekkürler.

One thought on “Korona Virüsünün Bıraktığı Etkiler

Bir Cevap Yazın