NASA, dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb’i uzaya fırlattı

James Webb Uzay Teleskobu ne zaman fırlatıldı? Uzayda neler yapacak, maliyeti ne kadar olacak? Görev süresi ne kadar sürecek? Kötü hava koşulları nedeniyle fırlatılması birkaç kez ertelenen ve son tarih olarak 25 Aralık’ta fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu hakkında tüm detaylar sizlerle.

james webb uzay teleskobu

öncelikle, adı neden james webb?

James Webb uzay teleskobu ismini Nasa’nın ikinci müdüründen alıyor ki bu adam bütün Apollo görevlerini ve 75 den fazla uzay görevini 1960’lı yıllarda başarıyla yönetti. Teleskobun adı aynı zamanda “webb” ve “jwst” olarak da anılmakta.

James Webb bugüne kadarki en büyük uzay teleskobu olma ünvanını taşıyor. Webb ünlü hubble teleskobundan yaklaşık 100 kat daha güçlü, daha büyük bir alanı kapsıyor ve hassaslık derecesi  inanılmaz derecede çok daha fazla.

Çoğu bilim insanları james webb teleskobuna zaman makinası adını da vermekte. Bunun sebebi ise çok büyük + geniş + uzun bir dalga boyuna sahip olması. Bu nedenle zamanda çok daha gerilere bakabiliyor. Bu nedenle evrende oluşan ilk galaksiler ve yıldızları örnek olarak gösterebiliriz.

James Webb Uzay Teleskobu Özellikleri

Aynasından bahsedecek olursak o gördüğünüz sarı renkli ve bal peteği şeklindeki altıgen aynaların toplam çapı  hubble teleskobuna oranla 2.7 katı daha büyük. Dolayısıyla james webb teleskobunun aynası hubble teleskobunun kapladığı alanın 6 katı daha büyük bir alana sahip. Webb toplamda 18 adet altıgenden oluşuyor ve 6,5 metre genişliğe sahip. Ek olarak yaklaşık olarak 25 metre karelik bir alan kaplamakta.

6,5 ton ağırlığa sahip olan James Webb, hubble teleskobunun yaklaşık yarı katı ağırlığında diyebiliriz.

james webb uzay teleskobu

Kaynak: jwst.nasa.gov, Anadolu Ajansı, Webtekno