Hayvanlara İşkence ve Tecavüz Vakaları

Hayvanlaşan İnsanlar

İnsanlar mı hayvanlaştı, hayvanlar mı insanlaştı? Neden kaybettik kendimizi, Neden bu kadar acımasız olduk doğaya karşı. Ne bu güç yarışı? Kime ne ispatlamaya çalışıyoruz. Neden sürekli yok ediyor, birbirimizin üstünden geçiyoruz ki? Neden birbirimizi desteklemiyor, arkasında durmuyoruz? Neden bu kadar canileştik, hayvanlara işkence ve tecavüz edecek hale geldik. Neden?

Hayvanlara İşkence ve Tecavüz Vakaları

Günümüzde sıklıkla tartışılan ve koşulduğunda bile vatandaşlarımızın içine dokunan hayvanlara işkence ve tecavüz durumu, ülkemiz çapında yasalar nezdinde ağır yaptırımlara neden olmasına rağmen Türkiye’de oldukça sık görülmektedir. Özellikle kalbindeki insan sevgisinden yoksun ve gönül gözü kararmış bireylerin bu vakaları ortaya çıkardığını üzüntüyle takip etmekteyiz. Caniliğin geldiği son nokta olan hayvanlara işkence ve tecavüz vakaları, İç İşleri Bakanlığı tarafından sürekli denetlenmekte ve gerekli işlemlerin yapılması sağlanmaktadır. Kabahatler Kanunu çerçevesinde de cezai yaptırımlara neden olan bu davranış biçiminin psikolojik bozukluklar neticesinde gerçekleştirildiği de düşünülmektedir.

hayvan

Hayvanlara İşkence ve Tecavüz Vakalarının Nedenleri

Hayvanlara işkence ve tecavüz vakaları, ne yazık ki ülkemizde yükselerek artışa geçmiş ve Türkiye’nin her ilinde görülmeye başlamıştır. Halkımız tarafından lanetlenerek kınanan ve sapık ruhlu kişilerin ağır hukuki yaptırımlara çarptırılması gerektiği konuşulan bu kusurlu davranışın nedeni, bilim adamları tarafından yıllardır araştırılmakta ve sebepleri öğrenilmeye çalışılmaktadır. Klinik ortamda test edilen ve öz geçmişi araştırılan birçok insan, küçük yaşlardan itibaren sevgisiz büyüdüğünü ve insanlardan nefret ettiğini açıklamıştır. Belirlenen bu durum, içinde insan sevgisinden eser olmayan kişilerin hayvan sevgisinden de yoksun olduğunu göstermiştir. Kısacası hayvanlara işkence ve tecavüz vakaları konusunda gelinen son nokta, insanlara kötülük yapan bireylerin hayvanlara da aynı zulmü gösterebileceğidir. Bu bağlamda edinilen ve kendimize pay çıkarmanız gereken asıl sonuç, küçük yaşta zulüm görerek büyüyen veya aile sevgisinden yoksun yetişen bireylerin topluma kazandırılması, dilsiz dostlarımızın yaşam haklarını devam ettirebilmeleri ve daha huzurlu bir toplum için oldukça yüksek önem arz etmektedir.

bolum 5.2

Hayvanlara İşkence ve Tecavüz Vakalarının Sonuçları

Hayvanlara işkence ve tecavüz vakaları, her ne kadar toplum vicdanını rahatlatıcı düzeylerde idame ediliyor olmasa da Türk Ceza Kanunu içerisinde yer alan hukuksal yaptırımlarla sonuçlanmaktadır. Kişilere caydırıcı nitelik arz etmeyen yaptırımlar, genellikle para cezaları veya ufak çaplı nezaret işlemleriyle tamamlanmaktadır. Fakat son zamanlarda görüşülen hayvan hakları konuları neticesinde hayvan zulmüne karşı daha caydırıcı tedbirlerin yolda olduğu bilinmektedir. Açıklanan bu bildirimler, halk nezdinde memnuniyetle karşılanmış ve toplum vicdanına bir nebze de olsa su serpmiştir.

Düzenleyen: İhsan ÖZDEMİR
Çizim: josephn & irongraphic

Bir önceki makalemize göz atmak isteyebilirsiniz: Kurban Değil Kadın 

One thought on “Hayvanlara İşkence ve Tecavüz Vakaları

Bir Cevap Yazın