Grip Belirtileri Nelerdir? Grip Nasıl Geçer? Acaba Korona mı oldum?

GRİP NASIL GEÇER?

Grip Nedir?

Grip,  influenza adı verilen virüsün neden olduğu bir hastalık türüdür.  İnfluenza;  A, B ve C tiplerine sahip bir virüs türüdür.  C tipi insanlarda hastalık yapmazken;  A hafif;  B türüyse çocukları etkilediğini söyleyebiliriz.   Özellikle kış aylarında kendini gösteren grip hastalığı kişinin;  39 derece ateşlenmesine,  halsizlik,  titreme,  bitkinlik,  baş ağrısı,  kuru öksürük,  şiddetli eklem ve kas ağrılarına maruz kalmasına neden olur.  Grip hastalığının geçmesi,  özellikle kış aylarında 6-8 haftayı bulur.  Grip,  bazı yıllarda özellikle büyük salgınlara yol açar.  Grip,  bulaşma yoluyla,  hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanları etkilemesiyle oluşur.  Hastalığın,  genel kuluçka süresi;  1-3 günü bulur. 

Grip Belirtileri Nelerdir

Grip Belirtileri Nelerdir?

Sık sık öksürük,

-Burun tıkanıklığı,

-Boğaz ağrısı,

-Genel vücut ağrısı,

-2-3 hafta arası süren yorgunluk,

-Vücutta genel ağrı,

-38-39 derece ateş

    Gribe bağlı komplikasyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Beyin iltihabı

-Zatürre

-Kalp zarı iltihabı

    Ve grip hastalığı kişiyi ölüme kadar götürebilir.  Kişi eğer grip hastalığına yakalanıp öldüyse nedeni genellikle komplikasyonlar  meydana gelmektedir.

Kişiye Grip Tanısı Nasıl Konulur

Kişiye Grip Tanısı Nasıl Konulur?

Grip, genellikle soğuk algınlığıyla karıştırılır. Hastalığına kişinin yakalanıp yakalanmadığı, hastalığın ilk 3 gününde burundaki alınan sürüntüden belli olur.

Grip Hastalığından Korunma Yolları:

    Gribin, salgın olduğu zamanlarda kesinlikle kalabalık ortamlardan uzak durmak gerekir.  Gerekirse kişi kendini korumak için;  kesinlikle maske kullanmalı,  ellerini sıklıkla yıkamalı,  sağlıklı beslenmeli,  uykusuzluk ve yorgunluktan kaçınmalı ayrıca bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

grip nasıl geçer

Grip Nasıl Geçer?

Hemen hemen herkesin merak ettiği soru haline geldi grip nasıl geçer sorusu…  Öncelikle bu sorunun ilk yanıtı tabi ki her hastalıkta olduğu gibi doktora başvurmak olmalıdır.  Doktorun verdiği tedaviyi harfiyen uygulamak gerekir ki hastalıkla mücadeleyi kazanabilelim. Özellikle grip tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar çok büyük bir önem taşır. Hastalık başladığı andan itibaren ilk 48 saat içinde kullanıldığı takdirde hastada iyileşme görülmektedir.  Ayrıca,  grip tedavisinde;  ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler sıklıkla kullanıldığını görmek mümkündür.   Bu hastalığa yakalanan kişi;  bol bol sıvı tüketmeli,  dinlenmeli,  taze,  meyve ve sebzeler tüketmelidir.  Ayrıca ellerini sık sık yıkayarak hastalığın mikrobunu yok etmelidir. 

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Baş Dönmesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? 

One thought on “Grip Belirtileri Nelerdir? Grip Nasıl Geçer? Acaba Korona mı oldum?

Bir Cevap Yazın