Hayvanat Bahçeleri ve Sirkler İçin Bebek Afrika Fillerinin Yakalanması Yasaklandı!

Ağustos 2019’da 183 ülke vahşi Afrika fillerinin ihracatını sınırlandırma kararı aldı. Bu muhteşem karar hayvanların hayatlarını insan çıkarının önüne koydu ve zorla kaçırılmalarına olası bir son verdiğini müjdeledi. Hayvan refahı için büyük bir zafer kazanıldı.

Screenshot 4

Hayvan refahı grupları ve birçok koruma kuruluşu karara övgüde bulundu, ancak bazı güney Afrika ülkeleri şiddetle itiraz etti ve ABD ve bir Avrupa hayvanat bahçesi derneği çekincelerini dile getirdi.

Nairobi merkezli kar amacı gütmeyen Save the Elephants’ın CEO’su Frank Pope, “Yavru fillerin ailelerinden kaçırılmasının yasaklanmış olması, hayvan sağlığı açısından büyük bir zafer” diyor. Diğer birçok hayvan refahı ve koruma kuruluşu bu duyguları yineledi.

Screenshot 1

Canlı fillerin yakalanması ve satılması, bilim adamları fil davranışının ve zekasının karmaşıklığı hakkında daha fazla şey öğrendikçe artan eleştirilere maruz kaldı. Filler genellikle hastalarını veya ölmekte olanlarını geride bırakmayı reddederler. Bir ömür boyu süren aile bağları olan zeki ve sosyal yaratıktırlar.

fillerin yakalanması yasaklandı

Kaynak: nationalgeographic.co.uk