Covid 19 Coronavirüs Hakkında Bilgiler

COVİD 19 CORONAVİRÜS HAKKINDA BİLGİLER

Malûm son zamanlarda en çok dikkat ettiğimiz konu kendimizin, çevremizin ve bulunduğumuz ortamın ne kadar temiz olduğudur. Herkesin bildiği gibi, dünya Covid 19 Corona isimli ölümcül bir virüs ile mücadele etmektedir.

Bu virüs aslında hayvanlarda bulunmaktadır. Ancak Çinlilerin önlerine gelen her hayvanı yemek gibi bir kültürleri olduğu için yarasa da bulunan coronavirüs, yarasanın Vuhanlı Çinli birisi tarafından yenilmesiyle bulaşıcı özelliğini insanlara aktarmıştır. Bu kişinin el teması ile dokunduğu yerlere temas eden insanların hepsi bu virüse yakalanmıştır.Bir kişi öğle yada böyle Çin’de üç binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştur. Peki, coronavirüs nasıl bulaşır?

Coronavirüs korunmak için sosyal izolasyon kuralı

Coronavirüs nasıl bu kadar hızlı yayıldı

Sadece Çin’in ülke sınırları içerisinde kalsaydı, şu anda dünyanın hemen hemen bütün ülkeleri bir kaosun içerisinde olmayacaktı. Fakat Çinliler’in bile böyle bir virüsten haberdar olmadıkları süreçte enfekte olan bir kişinin herhangi bir ülkeye seyahat etmesiyle aşamalı bir şekilde dünyaya yayılmaya başlamıştır. İşte, coronavirüs nasıl bulaşıyor? diye merak edenler için cevap, virüsü taşıyan bir kişinin hapşırması ve öksürmesi anında ağzından çıkan binlerce damlacığın bir başka kişinin ağzından, burnundan ya da gözlerinin içine girmesiyle bulaşmaktadır.

Bir de enfekte olmuş yani virüs taşıyan bir kişinin ellerinin deydiği yerlerle bir başka kişinin elinin temas etmesi gerekiyor. Daha sonra farkında olmadan ellerin ağız ve buruna değmesiyle Covid 19 coronavirüs bulaşmış olur.Virüslerin size bulaşmaması için sosyal izolasyon kuralına uyulması gerekir. Nedir bu sosyal izolasyon?

korona virüs etkileri

Coronavirüs korunmak için sosyal izolasyon kuralı

COVİD 19 CORONAVİRÜS HAKKINDA BİLGİ

Yurtdışından yeni geldiyseniz , ilk 14 gün evden kesinlikle dışarıya çıkılmaması gerekiyor. Hatta ev içinde yaşayan diğer insanların olası bir enfekte riskini en aza indirmek için tek başına ayrı bir odada kalkınmasına sosyal izolasyon kuralı denilmektedir.

Yurtdışından gelen ya da gelmeyen herkesin mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaması en önemli konudur. Çünkü bu virüs insandan insana el teması ile yada bir metreden daha az bir mesafede yüz çevresinden bulaşmaktadır

Olası mecburi durumlarda sokağa çıkan kişilerin dışarıda maske takması, kesinlikle ellerini ağzına götürmemesi, mutlaka insanlarla arasına en az bir metre mesafe koyması gerekir.

Bu virüs sabun ve etil alkol karşısında savunmasız kalmaktadır. Bu nedenle ellerin sabunla sık sık yıkanması ve alkol oranı yüzde seksen derece olan kolonya ya da el dezenfektanıyla ovulnalıdır.

Ellerinizi sabunlarken suyu boşuna israf etmemek için musluğu kapatmayı unutmayın.

coronavirüs etkisi

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz:  Korona virüsü teknolojiye ve hayatımıza nasıl yön verdi?

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz:  Korona virüsünün hayatımıza bıraktığı etkiler

3 thoughts on “Covid 19 Coronavirüs Hakkında Bilgiler

Bir Cevap Yazın