Corona Virüs Sonrasında Hayat

Corona Virüs Sonrasında Hayat – BILGA: Bölüm 6

Covid 19 sonrası hayat öngörüsünü tahmin etmek için insanlığın geçmiş yaşamına bakmamız gerekiyor. Aslında insanoğlu bir araya gelmeye başladığında, toplu bir şekilde yaşamaya başladığında Dünya çok farklı bir yer oldu. Besin zincirinin en altında olan insanoğlu kendi medeniyetlerini kurmaya başladığında besin zincirinin en üstüne çıktı. İnsanın en büyük silahı ne bir pençe ne bir ısırık nede güçlü birer çift kanat. İnsanlığın asıl gücü; birliktelik güvenliği sayesinde kullanabildiği zekasıdır.

bolum 6.1

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm insanlığı etkileyen bu virüs sayesinde yeni bir çağ başladı. Corona virüs belirtileri ortaya çıkmaya başladığında ilk olarak insanlık bu virüsü pek ciddiye almadı. Ancak daha sonra corona virüs belirtileri artmaya ve tüm insanlığı etkilemeye başlayınca artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. İnsanoğlunu besin zincirinin tepesine çıkaran ve o ender zekasını kullanabilmesine olanak sağlayan güvenli ortam artık kayboldu. Peki covid 19 sonrası hayat nasıl olacak?

Corona Virüs Sonrası Hayat Nasıl Olacak?

Corona virüs sonrası hayat nasıl olacak? Sorusunun cevabını alabilmek için ilk olarak corona virüs var iken hayatımız nasıl oldu? Sorunun cevabını bulmak gerekiyor. Tabi ki hepimizin bildiği üzere corona virüs belirtileri baş göstermeye başlayınca tüm toplu alanlarda aktivite ve faaliyetler duruldu. Okullar, işyerleri, sinemalar, cafeler, restoranlar ve daha nicesi. Sizce insanoğlu uzun süre boyunca diğer insanlardan soyutlanarak yaşarsa ne olur? Tabi ki ilişki bağları kopmaya başlamaz mı? Kesinlikle başlar. O halde corona virüs sonrası hayat nasıl olacak dediğimizde insan ilişkilerinin kavramlarının değişeceğini direk anlayabiliriz. Dolayısıyla çok şey daha farklı olacak.

bolum 6.2

Corona Virüs Sonrası Neler Değişecek?

İnsan ilişkileri, iş davranışları ve iş kavramları, kazanç sistemleri, alışveriş davranışlar, okul ve eğitim için farklı yaklaşımlar, teknoloji davranışları, çalışma mantığı ile düşüncesi ve daha nicesi covid 19 sonrası hayat yaşantısında değişikliğe uğrayacaktır. Çünkü insanoğlu şunu fark edecek; Teknoloji gerçekten hayatı kolaylaştıran bir şeymiş. Baksana virüs var iken tüm işleri evden çıkmadan bilgisayar üzerinden yapabildim. Bundan sonra o kadar yol o kadar ofis gideri neden harcayayım internet ile her şey mümkünmüş.” diye düşünceler başlayacak. Yani insanoğlunun temel düşünce yapısındaki değişikliğin en önemli etkisi olacaktır.

1.1

Corona Virüs Sonrası Eğitim Nasıl Değişecek?

Corona virüs belirtileri ortaya çıkmasıyla birlikte okullar bundan en çok etkilen yerler başında gelmiştir. 2019-2020 okul döneminin ikinci yarısından itibaren öğrenciler eve kapandı ve teknolojinin gücü sayesinde dersler işlendi. Ancak bu sürecin çok hızlı gelişmesi ile birlikte birçok okul veya kolej bu sürece istediği uyumu sağlayamadı. Bu yüzden de istenilen etki maalesef ki oluşmadı. Okullar ve kolejler teknolojinin nimetlerinden tam anlamıyla faydalanmaya başladıklarında neler olacak sizce? Daha az öğretmen maaşı, fiziki okul giderleri yok, temizlik gideri yok ve daha nice masraf yok. Ancak teknoloji ile bu masraflar ortadan kalkarken daha az maliyete sahip iken corona virüs sonrası hayat yaşantısında sizce online okullar dönemi başlar mı dersiniz?

Yazar: Bilal Ç. (Acuner)
Düzenleyen: irongraphic
Çizim: adEM & josephn

Bir önceki bölüm için tıklayın: Karşılıksız sevgi – BILGA: Bölüm 5

İlk bölüm için tıklayın: who is bilga – BILGA: Bölüm 1


kapak
Bir önceki bölüm için tıklayın
Karşılıksız sevgi – BILGA: Bölüm 5

bolum1 kapak
İlk bölüm için tıklayın
who is bilga – BILGA: Bölüm 1

2 thoughts on “Corona Virüs Sonrasında Hayat

Bir Cevap Yazın