Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

20.yy bize teknolojik açıdan birçok fayda getirmiştir. Birçok alanda gelişen ve değişen dünya kolaylar sağlamış ve insan hayat süresini ve kalitesini artırmıştır. Gelişen teknoloji birçok alanda yarar sağlasa da zarar verdiği konularda yok sayılamaz. Teknolojik aletler 7’den 70’e her yaşta ki insanın hayatına nüfuz etmiş durumda. Kafamızı nereye çevirsek bir teknolojik cihaz bizlere merhaba demekte. Peki bu kadar hayatımıza giren aletler bizlerden neler götürdüler?

cocuk

Telefon Bağımlılığı

Öncelikle insanlardan fiziksel çalışma isteğini götürdüler bu durum sonucunda insanlar hımbıl hareketsiz bilgisayar başından kalkmayan varlıklar oldular. Konuşmamızı da bizlerin elinden aldılar. Yıllar önce bile insanlar toplandıklarında sohbet ederler ve güzel vakit geçirirlerdi. Şimdilerde ise etrafımıza da toplanan insanlara baktığımızda sürekli telefona bakma toplum içinde telefonla zaman geçirme gibi huylar meydana geldi. Teknolojinin bizlerden götürdüğü en büyük şey ise geleceğimiz yani çocuklarımız. İşte çocuklarımızı telefon bağımlılığı kurtarma yolları;

teknoloji bagimliligi

Bilgisayar bağımlılığı

Bu yüzyılda çocuklar direk teknolojinin içine doğmaktadırlar. Eski zamanlarda bebekler ağladığın da anneleri emzik veya oyuncak verirken şimdilerde is ağlayan çocukların ellerinde tablet veya telefon görmekteyiz. Öncelikle bu tarz durumların çocuklar üstündeki etkisinden bahsetmek gerekir. İlk olarak küçük yaştan başlayarak çocuklar büyük radyasyon etkisine maruz kalmakta buda gelecekte onların gelecekte tehlikeli hastalık yaşamalarını tetiklemektedir. Diğer bir sağlık sorunu ise çocukların gözlerinde ortaya çıkmaktadır. Gece gündüz sürekli parlak bir ekrana bakan çocukların gözlerinde büyük sıkıntılar oluşmaktadır. Çocuklarımız bilgisayar başında tablet başında saatlerce vakit geçirmeli onları hareketsiz kılmakta buda küçük yaşta obezite ve şeker hastalığına sebep olmaktadır. En büyük hastalık ise bağımlılık yaratması. İşte çocuklarımızı bilgisayar bağımlılığından kurtarma yolları;

telefon bagimliligi

Teknoloji bağımlılığından kurtulma yolları

Öncelikle ailelerin yapmaması gerekenleri söylememiz gerekir. Yeni çocukları olan aile direk çocuklarını telefon, tablet, televizyonla tanıştırmamalı. Evde sürekli bir televizyon çalışmamalı. Çocuklar ağladığında tablet vermek yerine onlara yaşlarına uygun oyuncaklar verilmeli ya da çocukla oyun oynanmalı. 4-5 yaşlarında ki bir çocuk da böyle bir bağımlılık durumu varsa direk elinden almak ona zararlar verebilir ya da sert bir tepki vermesine sebep olabilir. Bunun için önce sizin telefonunuzu bir kenara bırakıp çocuğunuza ekstra bir sevgi göstermeniz gerek.

telefon bagimliligi 2

Çocuğunuz adım adım beraber oyun oynamaya davet etmelisiniz. Bu oyunlar evde veya dışarda hareketli oynanacak oyunlar olmalılar. Böyle oyunlar çocuğun enerjini azaltmakta ve eve geldiğinizde dinlenmeyi tercih etmektedir. Diğer bir yol ise ödül vermektir. Belli saatlerde tablet ve benzeri kullanması halinde belli ödüller vermeni onlar teşvik edebilir. Çocuğunuzun alışkanlıklarını sizler değiştirebilirsiniz onları daha çok kitap okumaya veya farklı fiziksel aktivitelere bu ödül yoluyla sevk edebilirsiniz. Bunları yaparken asla çocuğa sert davranılmamalı şiddet gösterilmemelidir. Yoksa çocuk da daha büyük bir tramvaya sebebiyet verebilir. Bunun yanında doğru teknoloji nasıl kullanılır adlı küçük çizgi filmler izletilmesi çocuklarınızı kendi kendine karar vermeye itebilir.

Yazar: İhsan ÖZDEMİR
Görsel çizim: irongraphic
Görsel stoklarımız ve fotograf çizimleri için iletişime geçebilirsiniz: BİZE ULAŞIN

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Beyin Göçü Nedir?

almanyada-iş-bulmak
  

Almanya’da Mülteciler 5 Yıl İçerisinde İş Buluyor.​

Almanya’da Mülteciler 5 Yıl İçerisinde İş Buluyor.​

fillerin yakalanması yasaklandı
  

Fillerin Yakalanması Yasaklandı!

Hayvanat bahçeleri ve sirkler için Bebek Afrika fillerinin yakalanması YASAKLANDI!

One thought on “Çocuklar ve Teknoloji Bağımlılığı

Bir Cevap Yazın