Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

CHİA TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Chia tohumu son yıllarda bilindiği üzere adından oldukça çok bahsettirmeye başladı. Bunun nedeniyse faydasının insanlar tarafından artık farkına varılmasıdır. Bizde sizler için bu yazımızda Chia tohumu nedir, nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir sorularına yanıt bulmaya çalıştık.

chia tohumu nedir
Chia Tohumu Nedir?
chia tohumu nasıl kullanılır

Anavatanı Güney Amerika olan Chia tohumu tüm dünyaya yayılan bir bitki türü olarak karşımıza çıkar. Özellikle son yıllarda iyice popülerliğinin artığını mümkündür görmek. Botanik biliminde Salvia hispanica olarak adlandırılan Chia tohumu, bu bitkiden elde edilmiş olan tohumlardan oluşur. Özellikle Aztek uygarlıklarında daha çok kullanıldığına dair bilgiler vardır. Maya dilindeyse bu ünlü tohum güç anlamına gelir. İnsanı tok tutma gibi özelliklerinden dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Aztek uygarlıklarından günümüze kadar gelen namı değer Chia tohumu, küçük siyah noktacıklar halinde görünüme sahip olup, puding şeklinde sık olarak tüketilir. Özellikle ara öğünlerde tatlı tüketimi yerine Chia pudingi tüketerek tatlı krizlerinize bir son diyebilirsiniz. Chia tohumu birde, sıvı içinde bekletilerek de kullanılır. Chia tohumunu; süt, su ya da yoğurdun içinde bekleterek daha lezzetli ve sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir başka yöntemse tohumu çiğ olarak tüketmektir. Salata ve tatlılarınızın üzerine serperek tadına tat katabilirsiniz. Kesinlikle bu tohumun çiğ tüketilmesi halinde hiçbir zararı bulunmaz. Diğer yöntemlerse şu şekildedir; tohumu toz haline getirip çay olarak da kullanabilirsiniz. Ya da et yemeklerinin, ekmek hamurunun içlerine de katabilirsiniz tercih sizin…

chia tohumu nedir nasıl kullanılır
Chia Tohumunun Faydaları:

İnsanoğlu için mucizevi bir bitki türü olan Chia tohumu faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
-Diyabet hastalığını önler.
-Hamileler kullandığı takdirde bebeğin sağlıklı gelişimine büyük katkısı vardır.
-A vitamini ve kalsiyum yönünden zengin olan bu tohum diş sağlığına ve kas gelişimine çok iyi gelir.
-Gün boyu kişiyi dinç tutar, kişiye enerji verir.
-Omega 3 yönünden zengin olduğundan dolayı kanser hücrelerini önleyerek beyni geliştiriyor.
-Lif yönünden zengin bir tohumdur. Bu nedenle de bağırsak sistemini düzenleyerek, kronik kabızlık, hazımsızlık, gaz vb. rahatsızlıklara çok iyi gelir.
-Kişinin kilo vermesini sağlar çünkü tok tutma özelliği vardır.
-Düzenli kullanıldığı takdirde kişiyi genç ve parlak gösterir.
-Chia tohumu çok iyi ideal bir protein kaynağıdır.

Görsel için kaynaklarımız: PixabayPexels Teşekkürler.

3 thoughts on “Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın