sahra devletleri collesmeyi durdurmaya calisiyor

Sahra’nın güney ucunda nüfus artıyor. Ama gıda sıkıntısı sahra devletleri için büyük bir sorun olmuş durumda. Bu durumu masaya yatıran sahra devletleri, kıta boyunca 10 mil genişliğinde ve 8000 km uzunluğunda bir ağaç duvarı dikerek çölleşmeyi durdurmaya çalıştı. Ağaçların çoğu öldüğünde plan suya düştü, ancak şimdi bölgedeki çiftçiler bunun yerine yeniden yeşillendirme yapmak için yerel yöntemler kullanmaya başladı. Çiftçiler su hasadı yaparak sahip oldukları ağaçları doğal rejenerasyon ile korumaya çalışıyorlar. Bölgede restore edilmiş bir arazi mozaiği ortaya çıkmış bulunmakta.

buyuk yesil duvar projesi

Ek.1: Büyük Yeşil Duvar Projesi

Büyük yeşil duvar sadece Sahel bölgesi için değil, insanlığın en büyük tehdidini (hızla bozulan çevreyi) aşmasının küresel bir sembolü olarak nitelendiriliyor.

Bölgedeki halk Sahel gibi zorlu yerlerde bile doğayla çalışabilirlerse zorlukların üstesinden gelebileceklerini ve gelecek nesiller için daha iyi bir dünya inşa edebileceklerini düşünüyorlar.

Büyük yeşil duvar projesi ağaç ve bitki yetiştirmenin ötesinde, Sahel bölgesindeki milyonlarca insanın hayatını değiştiriyor. Aynı zamanda 2030 yılına kadar daha adil ve sürdürülebilir bir dünya elde etmeyi amaçlayan küresel bir gündem olan UN Sustainable Development Goals (SDGs olarak bilinir) hayati bir katkı sağlıyor.