Bu Yıl Açılan En İyi 10 Mimari Yapı

2020’de COVID-19 pandemisinin kesintiye uğramasının ardından devam eden inşaat çalışmaları durduruldu ve inşaat süreleri uzatıldı. Şimdi 2021’i kapatırken, nihayet açılış gününe ulaşan en iyi mimarileri açıklayabiliriz. Yılın en ilham verici ve düşünceli projelerinden bazılarını yayınlamanın zamanı geldi. Bu listedeki bazı projeler, geleceğe yönelik umutlarımızın mükemmel temsilleri olmakta. Bu projeler şehirlerde nasıl yaşamaya devam edeceğimizi ve birlikte nasıl yaşayacağımızı düşünmemize yardımcı oluyorlar.

Terra gelecekteki mimari yapıları nasıl daha sürdürülebilir bir şekilde inşa edeceğimizi ve iklim krizine karşılık nasıl yanıt vereceğimizi hayal ediyor ve projeleri bu hususlar doğrultusunda tasarlıyor. Bu listedeki tüm projeler ortak bir amaçla birleşiyor: her bina veya yapı, dünyamız hakkında somut bir açıklama yapan, gelişime açık cesur bir mimari eserlerdir. İşte 2021’de bize ilham ve umut veren mimari yapılar:

1)Boijmans Van Beuningen Sanat Deposu

Boijmans Van Beuningen Sanat Deposu
Boijmans Van Beuningen Sanat Deposu
Fotoğraf: Ossip van Duivenbode

Dünyanın ilk kamuya açık sanat depolama tesisi olan Boijmans Van Beuningen Rotterdam Musempark bölgesinde yer alıyor. Oluşturulan bu Sanat Deposu 151.000 yapıta ev sahipliği yapacak. Müze, depolama, bakım gibi işlevlerin yanı sıra restoran ve çatı bahçesi de içeriyor. Depo, büyük bir gümüş kase şeklinde ve aynalı panellerle kaplanmıştır, bu da binayı siteye daha da bağlamakta ve onu bir kamusal alan olarak güçlendirmektedir. İçerideki ziyaretçiler zeminden zemine bağlayan çapraz bir merdiven üzerindeki büyük bir merkezi atriyumdan geçiyor.

Boijmans Van Beuningen Sanat Deposu
Boijmans Van Beuningen Sanat Deposu
Fotoğraf: Ossip van Duivenbode

2)Macar Müzik Evi

Macar Müzik Evi
Macar Müzik Evi
Fotoğraf: Liget Budapeşte

Macar Müzik Evi Sou Fujimoto tarafından yapılmıştır. Yapıt, Budapeşte Şehir Parkı’nın içinde bir Müzik Evi olarak geçiyor. Proje, Liget Budapeşte yeniden geliştirme planının bir parçası ve Macarların müziğe katkısının uzun tarihini kutlamak amacıyla yapılmış. Neredeyse 100 delinmiş deliğe sahip kendine özgü çatısıyla tanımlanan bina, doğal ışıkla dolu bir iç mekana sahip.

Macar Müzik Evi
Macar Müzik Evi
Fotoğraf: Liget Budapeşte

İÇERİK GÜNCELLENMEKTEDİR