Karşılıksız Sevgi

karşılıksız sevgi – BILGA: Bölüm 5 

Sevmek dediğin şey sadece insanlar için mi geçerlidir? Mesela bir çiçeği, kelebeği, okumaktan zevk aldığın bir kitabı ya da bir sokak hayvanını sevemez misin? Karşılık beklemeden sevmek, sevmek değil midir? Ben karşılık beklemeden severim, mesela; bir kitabı, bir çiçeği, bir böceği… Bu sevmek değil midir? Sevmek dediğin şey o şeyin seni sadece mutlu etmesi midir? Mutsuzken de sevemez misin? Bence sevmek en mutsuz olduğun anda okuduğun, gördüğün, kokladığın ve hatta hissettiğin bir şeyin seni mutlu etmesidir aslında.

bolum 5.1

Bilir misiniz, bir çiçeği okşayıp onunla konuşmak, bir kediyi, bir köpeği sevmek, bir çocuğa gülümsemek, onları mutlu etmek kadar güzel bir şey yok. Sanki dünya bir saniyeliğine güzelleşiyor ve tüm bu güzelliklere rağmen dünyanın gittikçe kötüleştiğini ve insanların iğrençleştiğini gördükçe hayata karşı olan umudum azalıyor, bitiyor. Sevgiden mahrum kalmış insanlar görüyorum, sevgi nedir bilmeyen. Sürekli kaşları çatık insanlar görüyorum, hayatları sıradan ve karanlık içinde kalmış. Her şeyden çıkar ve menfaat gözeten insanlar görüyorum, ufak bir sevginin karşılığında bir beklenti ve arayış içerisinde olan. Herkesin içinde keşfedilmeyi bekleyen bir elmas vardır; kömür madeni misali binlerce yıl açığa çıkmayı bekleyen pırlanta kalpli insanları görüyorum. Lakin şu zamanda kimseye güvenemiyorum. Sorun da bu zaten, kurumuş bir çiçeği nasıl tekrar hayata kazandırabilirsin ki?

bolum 5.2

Ama bir huzurlu yaşam görüyorum, içinde sakin bir doğa, hayvanlar ve yüzleri gülen masum çocuklar… Sonra birden umut kaplıyor içimi. Ne olursa olsun devam eden huzurlu bir yaşam. İnsanlar bu kadar kötüyken doğanın bu kadar güzel olması peki? Sevgi gösterilmesi gereken kişiler insanlar değildir. İnsanlar nankördür. Başkalarının üstünden geçip kendilerini mutlu adleder insanlar. Ne kadar sevgi gösterirsen göster içindeki kötülüğü görürsün en temelinde, illa bir kötülük gösterir size. Hayvana sevgi göster, peşinden ayrılmaz en kötü anında gelir yardım eder, çiçeğe sevgi göster, onları sev, o kadar güzel açar ki bakmaya doyamazsın mesela. Çocuklara sevgi göster, bir çikolata al, gülümse, mutlu etmiş olursun onu. Onun gülüşüyle de sen. Karşılıksız sevgi bu değil midir, başkalarını mutlu ederek mutlu olmak değil midir? Hayatta kötü şeylerin olduğu kadar iyi ve güzel şeylerde var. Bu yüzden asla umudunu kesme. Mutlu olmaya çalış ve gülümse.

Yazan: Busenur ÇOBAN
Düzenleyen: İhsan ÖZDEMİR
Çizim: adEm & josephn
Tasarım: irongraphic

 

bolum 4.22
Bir önceki makalemizi okumak için tıklayın
karanlıkta kalan ışık -BILGA: Bölüm 4
bolum1 kapak
İlk makalemizi okumak için tıklayın
who is bilga - BILGA: Bölüm 1

3 thoughts on “Karşılıksız Sevgi

Bir Cevap Yazın