BEYİN GÖÇÜ NEDİR?

Beyin göçü bir insanın gerek iş, bilim, ya da yeterli bilgi ve birikime sahip insanların başka bir ülkeye göç etmesidir. Kimi zaman gönüllü gidilse de çoğu zaman gerek iç savaşlar gerekse kendi alanında yeterli istihdam ve olanağın olmamasından kaynaklı olarak beyin göçleri gerçekleşmektedir.

beyin göçü nedir

Beyin Göçü Verilen Meslekler Nelerdir?

l Doktorluk

l Teknoloji

l Mobil Teknoloji

En çok beyin göçü veren 3 iş kolu arasında 2 teknoloji iş kolunun bir arada olması hiç şaşırtıcı değil. Bunun nedeni sanayi devriminden sonra 21. Yüzyılın başlangıcından itibaren Teknoloji Devrimi diyebileceğimiz bir devrim gerçekleşti. Bu sessiz devrim günümüzde etkisini yeni yeni göstermeye başlamış olsa da bunlardan hızlı bir şekilde ders çıkarmayı öğreniyoruz. Beyin Göçü veren 3 Meslek Grubunu inceleyelim;

beyin göçü verilen meslek; doktorluk

DOKTORLUK

Doktorluğu ilk sıraya yazmamdaki amaç Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının durdurulamıyor olması. Ultra gelişmiş ülkeler diye tabir edilen gerek Amerika Birleşik Devleti, gerek Avrupanın 2 Refah Ülkeleri İspanya ve İtalya bu salgınla çökme aşamasına gelmiş durumda. Öyle ki Avrupa ve Amerika Birleşik Devleti silah ve teknolojiyle o kadar ön plana çıktılar ki sağlık konusunu tamamen ihmal edip gerekli bütçeyi Sağlık kuruluşlarına aktarmadılar. Sonucu maalesef çok ağır oldu ve olmaya devam etmektedir. Amerika Birleşik Devleti tüm dünyadaki sağlık çalışanlarına bir çağrıda bulunarak “Amerika Birleşik Devletlerinde çalışma izni alabileceklerini söyledi”. Ülkemiz dahi birden fazla ülke sağlık çalışanları gitmek istedi ve gitmeye devam etmektedir. Ülkemiz sağlık çalışanlarının gitmesini engellemek için yasak getirdi. Gitmek istemelerinin tek sebebi daha iyi bir hayat daha iyi bir gelecek. Bu nedenle beyi göçünü engellemenin en önemli noktası Ülke refah seviyesini her zaman yüksekte tutmak olmalıdır. Bunun yanında Ülke sevgisini para sevgisinin önünde tutmanın bir yolunu bulmaktadır.

Beyin Göçü Verilen Meslekler

TEKNOLOJİ

Gelişmiş ülkeler diye tabir edilen G-7 ülkeleri teknolojik anlamda dünyaya adeta hizmetini sunmakta. Başta Amerika Birleşik Devleti olmak üzere birçok gelişmiş ülke teknoloji konusunda çok ciddi adımlar attı. Teknolojik adımların yanı sıra azla yetinmeyip çeşitli ülkelerden beyin göçü alarak Teknolojik anlamda en üst seviyeye çıkmak için adeta birbirleri ile yarışır haldeler. Son zamanlarda Çin Halk Cumhuriyeti Huawei ile ciddi bir ivme yakalasa da Amerika Birleşik Devletleri adeta duvar ördü. Japonya, Güney Kore gibi birçok Asya Ülkesi gerek bilgisayar gerek beyaz eşya alanlarında dünyaya hizmet verme yarışı içerisindeler. Ayrıca Hindistan ve İsrail başta olmak üzere teknoloji anlamında çok ciddi adımlar atmaktalar. Bunun en büyük örneği binlerce Hintlinin beyin göçünü engellemek için Hindistan’ın ülkeye teknoloji şirketleri kurmasıdır.

Not: Danimarka dünyada bir ilke atarak Teknoloji Büyükelçisini tanıttı. Casper Klynge başta Amerika birleşik devletleri olmak üzere birçok ülke ile görüşme gerçekleştirecek.

Şu makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz : Geleceği Parlak Olan İşler