beton yerçekimi trenleri Enerji Depolama Problemini Çözebilir

Beton yer çekimli trenler, fazla elektrik enerjisini alır ve büyük tren kütlelerinde kazanılan potansiyel enerji yoluyla depolar.

Bu teknoloji, esasen, fazla elektrik enerjisini alan ve büyük tren kütlelerinde kazanılan potansiyel enerji yoluyla depolayan kara tabanlı bir trendir. İlkel terimlerle, enerjiniz varken büyük bir kayayı bir tepeye itmeye eşdeğerdir, böylece daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunda daha sonra aşağı itebilirsiniz.

Beton yer çekimli trenler

ARES teknolojisi, son derece ağır beton bloklarını bir tepe üzerinde vagonları kullanır. Raylı araçlar, talebin az olduğu yoğun olmayan saatlerde şebekeden elektrikle çalıştırılabilir. Pik saatlerde, vagonlar daha sonra tepeden aşağı hareket etmek için tepenin en üstünden serbest bırakılır ve rejeneratif frenleme yoluyla potansiyel enerjiyi elektrik enerjisine aktarır.

Teknoloji çalışmak çok basit görünse de, şirket, depolama yoluyla enerji çıkışına enerji girişinin yüzde 80 verimlilik oranı olduğunu iddia ediyor. Bu durumda her araba 8 saate kadar sabit güç sağlayabilmekte.

Saçma gelse de, sadece birkaç yıl içinde Nevada’nın elektrik şebekesi, her biri 300 ton ağırlığındaki bir otomatik tren filosu tarafından dengelenebilir. Şirket, sistemi en iyi şekilde %7,2‘lik bir açıyla çalışacak şekilde özel olarak tasarlamış. Bu, potansiyelden kinetiğe en iyi enerji transferini sağlarken, aynı zamanda trenlerin dengeyi korumasını sağlamakta.

Beton yer cekimli trenler 2

Enerji sisteminin en avantajlı özelliklerinden biri de diğer enerji depolama tekniklerine göre maliyetinin düşük olması. Şirket, en ucuz elektrik enerjisi depolama sisteminin maliyetinin yarısına uygulanabileceğini belirtiyor. Sistem ayrıca yakıt veya su şeklinde herhangi bir harici girdi gerektirmiyor, tamamen şebekeden gelen enerjiyle çalışıyor. Bu nitelikler dünya çapında birçok elektrik şirketini etkiliyor ve oldukça ilkel bir tasarım alıp onu olası bir evrensel çözüme dönüştürüyor.

Kaynak: