Almanya’da Mülteciler 5 Yıl İçerisinde İş Buluyor.​

Almanya'da Mülteciler 5 Yıl İçerisinde İş Buluyor!

Yeni bir araştırmaya göre entegrasyon ve Almanca kursları mültecilerin iş bulma şansını artırıyor. Ancak, cinsiyet dengesizliği ve istihdamın kalitesi hâlâ sorun teşkil ediyor.

2015 ile 2016 yılları arasında Almanya’ya bir milyondan fazla sığınmacı geldi. Hükümet damgalamak yerine onlara yatırım yapmayı seçti. Entegrasyon programları ve dil okulları onları işgücüne kazandırmaya yardımcı oldu. Huzurlu bir ülkede yeni bir hayata başlayabildiler. Becerileri ve yetenekleri millete fayda sağladı.

Salı günü yayınlanan yeni bir araştırma, 2013’ten bu yana Almanya’ya gelen mültecilerin %49’unun geldikten sonraki beş yıl içinde istikrarlı bir iş bulabildiğini ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten İş gücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü (IAB), “Bu, iş gücü piyasası entegrasyonunun önceki yıllardaki mültecilerden biraz daha hızlı olduğu anlamına geliyor” dedi.

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) bir parçası olan IAB, 2013’ten bu yana olan rakamları, oranın %44 ile biraz daha düşük olduğu 1990’ların başı ile 2013 arasındaki gelişlerle karşılaştırdı.

Enstitü, Almanya’nın ilerleme için entegrasyon ve dil öğrenme çabalarına övgüde bulundu: “Ek olarak, 2015 yılından bu yana sığınmacılar için dil ve diğer entegrasyon programlarına önemli ölçüde daha fazla yatırım yapıldı ve mülteciler kabul edildi.”

almanyada-iş-bulmak

İş eşitsizliği

Yüzde 68’i bir işi olduğunu bildirirken, buna hem tam hem de yarı zamanlı çalışma dahildir. Dahası, bu grubun %17’si ücretli bir eğitim programına katılıyor ve %3’ünün ücretli bir stajı var, bu genellikle geçinmek için yeterince ödeme yapmayan bir istihdam şekli.

Yaklaşık %12’si, örneğin ayda en fazla 450 € ödeyen “mini işlerde” eksik istihdam ediliyor.

IAB, 2013 ile 2018 arasında Almanya’ya gelen 8.000 mülteciyle görüştü.

Çalışma ayrıca, çalışan bu mültecilerin yalnızca %29’unun kadın olduğunu ortaya çıkardı, çünkü geleneksel cinsiyet rolleri çocuklu kadınları evde tutmaya devam ediyor.

Yazar: İhsan ÖZDEMİR
Kaynak: deutsche Welle, Data 2013-2018 / dw.com
İnografik Tasarım: Mediajans

Bir Cevap Yazın